reklama

Október v záhrade (začiatok seriálu pod názvom Záhradníkov rok)

Všetci tí, ktorí máte záhradu teraz zvýšte pozornosť. Pokúsim sa Vám odovzdávať svoje skúsenosti, rady a postrehy. Najskôr chyťte partnera za ruku, do druhej si vezmite pohár suchého vína ( odporúčam Cabernet sauvignon 2006, výber z hrozna, barrique od Jozefa Navaru) a poďte sa poprechádzať po záhrade...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Skončilo sa obdobie gardenparties, grilovačiek a krásnych teplých nocí na záhradnom sedení, ale všimnite si, začína nemenej pekné obdobie - obdobie veľkých zmien, listy dostávajú inú farbu a napriek tomu, že vegetácia končí, pekne urobená záhrada ožíva farbami! Preto pri zakladaní záhrad preferujem veľa listnatých drevín a trvaliek, na rozdiel od ihličnanov nie sú sterilné, ale v priebehu roka sa rozvíjajú, pučia, kvitnú alebo menia farbu listov na jeseň. V konečnom dôsledku, aj v opade listov je úžasná symbolika a veľa pekného.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokiaľ ste si pri prechádzke vybrali miesto na nejaké nové dreviny, neváhajte a vyrazte na nákupy. V tomto období je vzáhradníctvach široký sortiment nového tovaru. Nakúpte a posaďte. Nezabudnite na substrát a mulčovaciu kôru. Pozor, rašelinové substráty sú veľmi ľahké a presychavé, preto odporúčam premiešať s 1/3 pôvodnej zeminy z výkopu.

Aby som nezabudol - nezabudnite na cibuľoviny. Ich uplatnenie je široké a efekt pri kvitnutí obrovský. Cibuľky a hľúzy poriadne skontrolujte, mäkké a hnilé hneď vyhoďte, ostatné je dobré namoriť fungicídnym moridlom ( roztok fungicídov, napr Rovral FLO alebo Mirage 45 EC) a zasadiť do pripraveného hniezda, ktoré je dobré zabezpečiť proti hlodavcom, ktorým cibule často chutia. Jeden tip - nebojte sa ísť s tymi najskoršie kvitnúcimi, napr. šafránmi, do trávnika, pokiaľ sa bude na jar prvýkrát kosiť, už budú odkvitnuté.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Všetko máme vysadené a teraz si posvietime na trávnik. V tomto období už nehnojíme, alebo hnojíme len fosforečnými a draselnými hnojivami, ktoré podporujú dozretie trávnika. Dusík vylúčime, lebo podporuje rast a to pred zimou nepotrebujeme. Pokiaľ sa dobre prehrabete v mačine, zbadáte tam vrstvu suchých zbytkov a odumreté časti trávy. Túto, takzvanú plsť treba odstrániť buď vertikutáciou, čiže vertikálnym prerezaním trávnika, alebo dôsledným vyhrabaním, aby sme zabránili zimnému zahnívaniu a plesneniu. Pokiaľ je váš trávnik riedky alebo má lysiny, je ideálna doba na dosievanie. Čo sa týka kosenia, nebojte sa kosiť aj v neskorých termínoch jesene, tráva totiž rastie aj pri relatívne nízkych teplotách a v zime je lepšie ju mať nižšiu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vínko je dopité, topánky máte mokré od rosy, ale že to bola fajn prechádzka? Čiže už zostáva len odložiť čašu, vziať náradie a hor sa do záhrady. Nabudúce ahoj!

PS: čerstvá agentúrna správička -

  • Nobelovou cenou za mier sa môžu pochváliť švajčiarski vedci, ktorí dokázali, že aj rastliny majú svoju dôstojnosť a zaujímajú morálne stanoviská.
Milan Beutelhauser

Milan Beutelhauser

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

záhradník, milovník prírody, kvalitného vína a priateľ múdrych ľudí. Zoznam autorových rubrík:  Záhradníkov rokDendrologická abecedaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu